אגמון פולג

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אגמון פולג, שנחנך באביב 2019, נמצא במחצבת כורכר נטושה באתר הארכיאולוגי חורבת גיזרה. החורבה שכנה בעבר על גבעה מבודדת באזור ביצות פולג ובמחצבה, נעשתה כריית כורכר נרחבת בשנות ה-70'.

האגמון ממוקם דרומית-מזרחית לאודים, בסמוך לבית הקברות המקומי. תכנית האב לשיקום נחל פולג כללה שיקום נופי, שבילי אופניים והולכי רגל וביניהם נשזרו מוקדי עניין. רשות הניקוז בחרה להקים את אגמון פולג במחצבת אודים בשל איכות הקרקע. עם קבלת הקרקע והאישורים לתוכניות, הוחל בתכנון מפורט וגויס תקציב מהמשרד לאיכות הסביבה והקרן לשטחים פתוחים שאישרה את המקום כאתר צפרות.

מחצבת אודים שהייתה ביצה והתמלאה עם השנים בפסולת, פונתה וניקו ממנה טונות פסולת  וצמחיה פולשת של שיטה מכחילה.  הקרקע כוסתה בקרקע טובה ולמי התהום הקיים, נוספו מים מערוץ משני של נחל פולג, אשר הוטו אל האגמון כדי לתגבר את כמות המים כל השנה. בשלב ב' של הפרויקט בוצעו שבילי הליכה, תצפיות מסביב לאגמון ושילוט בכל מקום. את המצפורים ביססו על רכס הכורכר והם עשויים עץ סינטטי מבמבוק באיכות גבוהה, שיחזיק מעמד בתנאי מזג האוויר. הצמחייה הושבחה ונשתלו שיחים וצמחיה על הגדות והוקמו פינות חמד למטיילים.

צמחיית מים מגוונת שתבססה במקום, מאופיינת בעצי ערבה מחודדת ואשל, שיחי פטל קדוש, שנית גדולה, קנה מצוי, סוף מצוי, סוף רחב-עלים, שוש קוצני, לוביה מצרית, פספלון דו-טורי ועוד. באוגוסט-ספטמבר ישנה פריחה גדולה של שנית, שומר פשוט וחצבים פורחים בדופן המזרחית של האגמון. במים, אפשר לראות  נהרונית צפה, צב ביצות ונוטריה, תמירון מקנן באתר ועופות מים רבים שוהים בו בחורף. מהאתר יוצא שביל הליכה קצר ומעגלי, באורך כקילומטר אחד, המתאים לכל המשפחה. השביל חשוף לשמש, עם מספר נקודות צל. בראש הגבעה הוקם מצפור הצופה על האגמון וסביבותיו ובו שילוט הסבר על עופות האגמון.

לצד דרך עפר יוצאת ממושב אודים (עיקול רחוב ההדרים, הנקרא בהמשכו רחוב הברוש). יש שביל אופניים סלול המופרד ממנה בעמודי סימון. תצפית מהצד המזרחי של האגמון, נמצאת בשולי בית הקברות של מושב אודים. בירידה ממנה נמצאת חורשת אקליפטוסים קטנה. החניה לאתר נמצאת כ- 400 מ' מקצה המושב, עוברת בגשרון מעל אפיק נחל אודים. במקום פינות ישיבה, כיתות לימוד ציוריות וסככות תצפית משולטות. אין להיכנס למי האגמון, ואין לעבור גדרות לאורך המסלול.

תודה!

הודעתך נשלחה בהצלחה!

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן