האגנים הירוקים

"האגנים הירוקים" של עמק חפר

סרטון הפרויקט

פרויקט "האגנים הירוקים" של עמק חפר, נועד לטפל בקולחים המגיעים משטחי הרשות הפלשתינאית ומזהמים את נחל שכם ונחל אלכסנדר. זאת במטרה להביא תועלת מידית לשיפור איכות המים בנחל אלכסנדר ומה שזורם לים.
אגנים ירוקים" היא שיטה מוכרת הפועלת בהצלחה במקומות שונים בארץ ובעולם. האגנים פועלים כמסננים טבעיים של זיהומים שונים בשפכים כגון חומרים אורגניים, מוצקים ומתכות כבדות.
זה שנים שכמויות גדולות של שפכים המוזרמות מהרשות הפלסטינית אל נחל שכם וממנו אל נחל אלכסנדר, מזהמות את הנחלים ואת הים אליו זורמים המים.
פתרון האגנים הירוקים, הוא פתרון זמני, עד שיוקם מתקן טיהור שפכים משוכלל ומודרני, שעלותו כ-250 מיליון שקלים. מתקן טיהור השפכים הפועל ביד חנה, כבר לא יכול להתמודד עם כמות השפכים המגיעה לעד 30 אלף קוב ליום.
כאשר יוקם המט"ש החדש, יוזרמו המים שיטוהרו בו דרך האגנים הירוקים ויצאו לנחל מושבחים בליטוש נוסף.
האגנים הירוקים, יוקמו בשטח פלחה של כ-30 דונם שהוקצו לפרויקט ע"י הישוב גן יאשיה. השטח ישובץ בריכות משופעות לא עמוקות, אותן ימלאו בסוגי אגרגטים, חצץ וצמחיית מים. הקולחים שיגיעו מהרשות יטוהרו בעזרת שורשי הצמחים והחצץ ויזרמו נקיים באיכות גבוהה לנחל אלכסנדר.
האגנים הירוקים, מלבד פעילותם לטיהור המים, יהוו מופע פורח של צמחיית מים מלבלבת ושבילי הליכה אשר יסללו בין הבריכות. גן עדן פורח לבעלי חיים ועופות מים.
הפרויקט הוא יוזמה של רשות ניקוז ונחלים שרון בשיתוף המועצה האזורית עמק חפר בביצוע "איילה מים ואקולוגיה".

תכנית האגנים הירוקים

חתך האגנים הירוקים

תודה!

הודעתך נשלחה בהצלחה!

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן